First Place National Winners

1951 – 2016

 

2016 John Clay III Pittsburgh Musical Theater
2015 Jonathan Michael Majors Chautauqua Drama
2014 Julia Marie DeRosa Chautauqua Woodwinds
2013 Douglas Bosley Central Illinois Printmaking
2012 Allan Kameron Washington Virginia/North Carolina Musical Theater
2011 Tyner Alexaindre Dumortier New Jersey Dance
2010 Mehdi Okasi Bloomington Short Story
2009 John “Jack” Joseph Holloway Clearwater/Tampa Bay Drama
2008 Sarah Mesko Little Rock Voice
2007 Jennifer Davis Washington, DC Water Based Media
2006 Krista Ettlinger Boca Raton/S. Florida Dance
2005 Robbie Collier Sublett New Jersey Drama, Comedy
2004 Megan Hilty Pittsburgh Musical Theater
2003 Susanna Childress San Antonio Poetry
2002 Andrea Baiocchi Bloomingnton Piano
2001 Gary Mark El Paso Small Sculpture
2000 April Taylor Birmingham Ballet
1999 Michael Aaron Lindner St. Louis Drama
1998 Laura Kopchick Mid-Michigan Fiction Character
1997 Jeffrey Buchman Boca Raton Voice
1996 Leo Saul Berk Central Illinois Ceramics
1995 Gelan L. Lambert Boca Raton Modern Dance
1994 Rob Johansen Bloomington Drama
1993 Ben Madden Tucson Teleplay Writing
1992 Robert LaRue Bloomington Cello
Felix Wang Mid-Michigan Cello
1991 Julie Bradley Nowakowski St. Louis Photography
1990 Stephanie Anne Walz Washington Ballet
1989 Benjamin Livingston Bloomington Drama
1988 Laura Hancock Birmingham Short Story
1987 Kimberly Justus Empire State Voice
1986 Marc A. Sanchez San Antonio Oil Painting
1985 Peter B. Morrison Empire State Ballet
Andrea S. Frier Empire State Modern Dance
1984 Oliver O. (Csizmas) Darrow San Antonio Drama
1983 Kim Suzanne Bridgford North Florida Poetry
1982 Jonathan Shames Champaign-Urbana Piano
1981 Laura E. Ryan Chicago Drawing
1980 Bonnie Moore Arizona Ballet
1979 Gilbert McCauley St. Louis Drama
1978 Ruth Harrison Thomas Washington Biography
1977 Gwendolyn Bradley Pittsburgh Voice
1976 Anne E. Parker Diggory Bloomington Watercolor
1975 Peter Fonseca Empire State Ballet
1974 Patricia C. Conwell San Antonio Drama
1973 Gil Morgenstern Empire State Violin
1972 Timothy Mason Northern Minnesota Playwriting
1971 James Douglas Butler St. Louis Printmaking
1970 Holly Adele Hanson Santa Barbara Ballet
1969 Diana Young Washington Drama
1968 Bruce Stuart Taylor Pittsburgh Music Composition
1967 Arlene Heyman New Jersey Literature
1966 Steven Burt Nussdorf Empire State Painting
1965 Suzanne Rowland St. Louis Ballet
1964 Marianne McAndrew Chicago Drama
1963 Daniel Walsh Indiana Voice
1962 Leonard Fred Scratch Pasadena Literature
1961 Kay Hofmann Schwartz Chicago Sculpture
1960 Mimi Paul Washington Ballet
1959 Dale Benson Chicago Drama
1958 Malcolm Frager St. Louis Piano
1954 John Igo San Antonio Letters
1952 Sidney Shapiro Indianapolis Painting
1951 Hazel Del Nordsieck Indianapolis Voice